POZNAJ WROCŁAW

Wstępne założenie projektu POZNAJ MOJE MIASTO  to pokazanie miasta, którego nie znamy i nie znajdziemy go w przewodnikach, lecz poznajemy je na zdjęciach zrobionych przez naszych znajomych. Jak bardzo zachwycamy się, gdy obca osoba zamieszcza zdjęcie z naszych stron. I okazuje się, że spojrzenie na tę samą rzeczywistość jest zupełnie inne.

I oto tym sposobem powstało jedno z głównych założeń projektu, by pokazać miasto z perspektywy 12 fotografów, które będą chciały pokazać szerszemu gronu swoje miasto. Chciałam, by projekt objął nie tylko Wrocław, ale i całą Polskę.

POZNAJ MOJE MIASTO – POZNAJ WROCŁAW, to projekt który odbył się w dniach 4 – 15 sierpnia 2013. W realizacji wzięło udział 9 osób. Ich zadaniem było zrobienie w 12 dni po 12 zdjęć pokazujących miasto ich oczami. Grupa pokazała nam prawdziwe zakątki Wrocławia. Te niezwykłe ujęcia i zaskakujące miejsca niejednego rodowitego wrocławianina mogą zaskoczyć. Wrocław zmienia się nieustannie i warto go sfotografować  w każdej chwili naszego życia. Jest wiele miejsc do odkrycia, choćby w samym centrum, ale najciekawiej dzieje się tam, gdzie piękno dawno już przeminęło, a na domach można jeszcze zobaczyć dziury po kulach z okresu II wojny. Wrocław to nie tylko uroki kamienic, ulic to również ludzie i miejsca.

14 września w ramach realizacji, odbyły się warsztaty fotograficzne prowadzone przez fotografa i artystę. Zbigniewa Muziewicza.

26 października zorganizowana została wystawa multimedialna, gdzie dźwięk i obraz łączą się w całość i pokazują pełnię zrealizowanego projektu. Wystawa miała miejsce w wielkiej surowej przestrzeni – loft, który mieści się w szkole Abrys Studium Dizajnu. Wystawie towarzyszyła również prezentacja Adrian Istowski – PORTRET NA WINYLACH. Przed projekcją można było dostrzec „refleksję artystów reprezentujących trzy pokolenia: teoretyka i autorytetu w dziedzinie fotografii profesora Stefana Wojneckiego, tworzącego na ziemi kłodzkiej Zbigniew Muziewicz oraz przedstawiciela młodszego pokolenia twórców Marcin Sztutkiewicza – IDĄC ULICAMI

Pierwotnie Streetart in Poland miał tu swoją stronę

Zdjęcia z całej realizacji tu 🙂

LISTA UCZESTNIKÓW:

1. Anna Frank

„Urodziłam się we Wrocławiu i tutaj zamierzam pozostać. Fotografuję od kiedy dostałam swój pierwszy aparat, czyli zanim ukończyłam 10 lat. Najbardziej lubię robić zdjęcia ludziom w najmilszych chwilach ich życia: ślubne, ciążowe, z małymi dziećmi. Nie dlatego że wtedy najłatwiej jest pokazać emocje, po prostu to sprawia mi największą radość.”

 

 

2. Eliza Ignasiak

Wrocławianka. O to co zaprezentowała nam Eliza.


3. Katarzyna Marianna Romaszewska

„Śladami Katarzyny”

 

 

4. Marzena Pol
Prowadzi bloga, na którym prezentuje Wrocław w różnych odsłonach – tej ładnej i wygładzonej, ale i tej zaniedbanej, niepokazywanej na pocztówkach. Blog jest często pretekstem i motywatorem do wyjścia z domu, do odwiedzenia ciekawych wydarzeń i zobaczenia zakątków miasta, których nigdy wcześniej się nie widziało.

Zdjęcia, które prezentuję w ramach Poznaj Wrocław są częścią większego projektu, który jeszcze powstaje i nie był nigdzie publikowany. Projekt ten pokazuje codzienność na dworcach i stacjach kolejowych Wrocławia. Podobno Wrocław ma największą, po Warszawie, ilość stacji kolejowych (jest ich ponad 20), co stwarza ogromne możliwości rozbudowy komunikacji miejskiej. Niestety, większość z tych stacji od razu odstrasza swoim wyglądem, dlatego jakiekolwiek rozważania o miejskiej komunikacji kolejowej muszą iść w parze z pełną rewitalizacją dworców.

 

5. Monika Petryna

Na co dzień zajmuję się marketingiem w firmie z obszaru HR i e-commerce. Prywatnie pasjonują mnie wszelkie formy sztuki, zwłaszcza fotografia, street art
i komiks. Od półtora roku jestem regularnym wolontariuszem wrocławskiego Muzeum Narodowego.

Lubię góry, fascynują mnie podróże, kolekcjonuję pocztówki i kolczyki. W wolnych chwilach prowadzę dwa blogi fotograficzne i trzeci, związany z rysowanymi przeze mnie komiksami. Nie wyobrażam sobie życia bez muzyki, roweru i mojego kota.

6. Paula Anna Galanciak

7. Marzena Julia Kramarczyk

Wszystkie zdjęcia zrobione zostały w okolicach zapomnianego przez Wrocław Dworca Świebodzkiego. Znużenie Centrum, chęć pokazania czegoś więcej popchnęły mnie w te niszczejące okolice. Znalazłam kicz w zestawieniu pięknej, zaniedbanej architektury. Miałam okazję bliżej przyjrzeć się temu, czego często nie dostrzegam w codziennym pędzie. Zawitałam na Dworzec Świebodzki w tygodniu, kiedy prócz mnie i pereł architektury trudno było spotkać kogokolwiek. Wybrałam się też na Świebodzki w niedzielę, jedyny dzień w tygodniu, w którym dworzec jak za czasów świetlności przemienia się w miejsce tętniące życiem. Jednoznacznie stwierdzam niedzielny poranek na Dworcu Świebodzkim jest bardziej tłoczny niż sobotni wieczór w Rynku. Rzesze kupujących i sprzedających, ogólny chaos można znaleźć niemalże wszystko świeże malinowe pomidory, wszelką garderobę, sprzęty kuchenne, płyty Disco Polo, hiper tani papier toaletowy, sznurówki w wymarzonym kolorze i wiele innych. Ze Świebodzkiego nie da się wyjść z pustymi rękami. Mnie z wyprawy w tą obcą, wciąż nieznaną mi przestrzeń, prócz kilku fotografii, które były moim celem udało się nabyć ceramiczny, ręcznie malowany wazon jedyne 8zł przy wyjściowej stawce 15zł. Już w trakcie zakupu zauważyłam niewielkie pęknięcie, postanowiłam jednak zaryzykować. Sprzedawca oczywiście zapewniał o jego funkcjonalności. Przekonały mnie walory estetyczne, a także fakt, że ów wazon MADE IN WEST GERMANY był kolejnym dowodem zmieniającej się historii. Po powrocie do domu oczywiście okazało się, że przedmiot służyć może wyłącznie jako ozdoba, funkcjonalność pozostawiała wiele do życzenia. Mam nadzieję, że kilka amatorskich zdjęć zachęci tych, którzy nie mieli okazji bliżej przyjrzeć się okolicą Dworca Świebodzkiego do wycieczki w tą część Wrocławia, a tych którzy znają to miejsce do spojrzenia na nie z innej perspektywy. Oprócz architektury szczególnie polecam sezonowe pierogi z Tęczowej!

8. Robert Cybulski 

 

9. Sylwester Satyła

 

10. Jolanta Waniowska – realizacja

Reklamy